Hledáš jednoduchý a rychlý recept na vláčné vdolky, které jsou nejen chutné, ale i o něco zdravější než ty smažené? Tvarohové vdolky z trouby tě nezklamou! Jsou nadýchané, jemné, a díky tvarohu bohaté na bílkoviny, což z nich dělá perfektní volbu na snídani, svačinu nebo lehký dezert.
Pečená varianta je skvělá alternativa k tradičním smaženým vdolkům, protože šetří nejen kalorie, ale i čas strávený u sporáku. Nemusíš se obávat zdlouhavého kynutí těsta, příprava je opravdu jednoduchá, a výsledek si zamiluješ ty i tvoji blízcí. Navíc jde o mnohem zdravější recept než je například recept na klasické bavorské vdolky.
Tvarohové vdolky z trouby s povidly můžeš podávat na nespočet způsobů – ozdobit je čerstvým ovocem, potřít domácí marmeládou, posypat moučkovým cukrem nebo je doplnit lžičkou zakysané smetany. A co takhle k nim přidat špetku skořice nebo vanilkový cukr přímo do těsta? Fantazii se meze nekladou.
Vyzkoušej tento recept a přesvědč se, že chutnají naprosto božsky! Krásně jemné a nadýchané - přitom obsahují minimum kalorií!
Hledáš další zdravé recepty z tvarohu? Na našem webu jich najdeš desítky! Zkus třeba jeden z těchto:
Recept na tvarohové vdolky z trouby s povidly:
Potřebuješ (asi 28ks menších vdolečků):
300g mouky (200g hladké pšeničné a 100g špaldové hladké)
2 vejce
10g sušeného droždí
5 lžic polotučného mléka
125g polotučného tvarohu ve vaničce
2 lžíce rýžového oleje
špetka soli
Postup:
Droždí smíchej s vlažným mlékem a cukrem.
Pak smíchej s moukou. Nakonec dej zbytek ingrediencí.
Vypracuj těsto, mělo by vzniknout takové těsto, s kterým lze pracovat, a které půjde rozválet.
Nech nakynout asi na 1 hodinu.
Pak rozválej na cca 2.5cm.
Vykroj kolečka (pomocí sklenice, vykrajovátka). Já vždy ještě trochu zmáčknu prostředek, aby tam pak lépe držela náplň.
Potři okraje vejcem a nech nakynout asi ještě 10 minut.
Peč v předem vyhřáté troubě na 180°C cca 15 minut.
Poznámky k receptu Tvarohové vdolky z trouby:
Tvaroh: Pokud chceš vdolky ještě jemnější, použij plnotučný tvaroh ve vaničce. Naopak pro odlehčenější verzi sáhni po nízkotučném tvarohu. Pokud je tvaroh příliš vodnatý, můžeš přebytečnou vodu odlít.
Mouka: Místo klasické hladké mouky můžeš použít špaldovou nebo polohrubou. Pokud experimentuješ, můžeš vyzkoušet i bezlepkovou směs, ale texturu těsta bude možná potřeba doladit.
Dochucení: Pro extra chuť přidej do těsta vanilkový cukr, špetku citronové kůry nebo špetku skořice.
Povrch: Vdolky před pečením můžeš potřít rozpuštěným máslem nebo směsí mléka a vajíčka pro zlatavou kůrku.
Pečení: Sleduj vdolky během pečení – každá trouba peče trochu jinak. Když začnou zlátnout, jsou hotové. Pro jistotu zkus špejlí, jestli je těsto uvnitř upečené.
Skladování: Pokud vdolky nesníš hned, uchovávej je v uzavřené nádobě, aby zůstaly vláčné. Nejlépe chutnají čerstvé, ale můžeš je i na chvíli ohřát v troubě. Lepší je vždy dát až náplň, polevu atd těsně před jídlem tak, aby se vdolky daly znovu ohřát.
Podávání: Na náplň doporučuji využít zbytek tvarohu. Nejlepší je, když ho vyšleháš s trochou podmáslí nebo kefírového mléka a lžičkou cukru. Dále můžeš přidat ovoce a marmeláda. Já jsem dala povidla a trochu borůvek, ale lze dát libovolné ovoce.
Líbí se ti naše recepty? Dej nám vědět do komentářů, jak se ti tento recept povedl! Sleduj nás i na sociálních sítích. Na Facebooku nás najdeš jako Twin recipe (uzavřená skupina či veřejná stránka) nebo na Instagramu (@twin_recipe) či na Tiktoku. Dále nás můžeš sledovat i na Pinterestu či na YouTube.
Přejeme dobrou chuť!